W tym artykule znajdziesz:
Tworzenie stron internetowych
Strony kodowane od podstaw wciąż utrzymują się na prowadzeniu pod względem jakości. Mimo że znajdziemy teraz wiele narzędzi do tworzenia stron internetowych. Jednym z najpopularniejszych jest Elementor. Jest to wizualny kreator stron oparty na WordPressie. Jego prostota i dostępność sprawiają, że zyskał ogromną popularność, szczególnie wśród osób bez doświadczenia w programowaniu. Jednak, mimo wygody, jaką oferuje, strony budowane za pomocą Elementora mają swoje minusy. Wpływają one na jakość, wydajność i długoterminową użyteczność projektu.
Strony internetowe html, które powstają na bazie czystego kodu HTML, CSS, JavaScript i innych technologii wybijają się na tle kreatorów. Tego rodzaju strony oferują elastyczność projektu, wydajność i bezpieczeństwo. Według mnie strony kodowane mają dużo więcej korzyści.
Sprawdź dlaczego strony kodowane są lepszym rozwiązaniem od tych tworzonych w Elementorze.
Korzyści kodowanych stron
- Lepsza wydajność:
W przeciwieństwie do stron tworzonych w Elementorze, które zawierają nadmiarowy kod i ciężkie biblioteki, strony kodowane są zoptymalizowane pod kątem szybkości działania. Lżejsza struktura i brak zbędnych elementów sprawiają, że strony szybciej się ładują, co ma bezpośredni wpływ na lepsze wyniki. Wpływa to na doświadczenia użytkowników i na pozycjonowanie w wyszukiwarkach. - Wyższe bezpieczeństwo:
Elementor i jego dodatki to popularne cele ataków hakerskich, co zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z bezpieczeństwem. Są uzależnione od gotowych wtyczek. Strony stworzone na bazie czystego kodu są bardziej odporne na exploity, ponieważ programiści mają pełną kontrolę nad ich strukturą i funkcjonalnościami. - Pełna kontrola:
Programista, tworząc projekt od podstaw, może dostosować każdy element do indywidualnych potrzeb klienta wraz z optymalizacją funkcjonalności. W Elementorze, mimo bogatego zestawu narzędzi, wiele funkcji jest ograniczonych. - Długowieczność:
Serwisy tworzone programistycznie działają stabilnie przez wiele lat i nie wymagają ciągłych napraw ze strony technicznej. W przypadku Elementora strony są uzależnione od regularnych aktualizacji wtyczek oraz samej platformy WordPress. Problemy z kompatybilnością między wtyczkami mogą prowadzić do awarii lub wymagać kosztownych poprawek. - Unikalność i brak ograniczeń:
Pewnie zauważyłeś, że wiele stron wygląda tak samo bądź podobnie. To jest za sprawą elementora bądź innych kreatorów. Posiadają one powtarzalne szablony. Na przeciw stają rozwiązanie developerskie. Daje to możliwość stworzenia serwisu unikalnego, wyróżniającego się na tle konkurencji. - Lepsza optymalizacja SEO:
W kontekście SEO ręcznie pisane rozwiązania również wypadają lepiej. Czysty kod pozwala na precyzyjną optymalizację pod kątem wyszukiwarek, co jest trudniejsze w Elementorze z powodu złożonych struktur HTML generowanych przez kreator. Lepsza optymalizacja kodu oznacza łatwiejsze indeksowanie przez wyszukiwarki, co przekłada się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i większą widoczność strony. - Niższe zużycie zasobów serwera:
Ważne jest efektywne wykorzystanie zasobów serwera o czym wiedzą programiści przy tworzeniu projektu. Strony z Elementora, ze względu na ciężkie biblioteki i dużą liczbę wtyczek, zużywają więcej pamięci oraz mocy obliczeniowej. Mogą wymagać większej ilości miejsca na serwerze niż strony zoptymalizowane z lekką konstrukcją kodu.
Szybkie wykonanie czy jakość i indywidualność?
Chociaż narzędzia takie jak Elementor przyciągają swoją prostotą i szybkością wdrożenia, ich ograniczenia stają się coraz bardziej widoczne w miarę rozwoju potrzeb użytkownika. Szybkość wykonania oraz niski koszt są często atrakcyjne dla użytkowników. Wiążą się z tym jednak słabe wyniki w testach, dostępności oraz problemy w pozycjonowaniu. Częstym błędem jest brak stosowania hierarchii nagłówków w strukturze strony co jest jednym z problemów przy SEO w takich stronach.
Klient zachęcony niskimi kosztami, po oddaniu strony jest często zostawiony bez opieki. Trudności przy rozbudowaniu strony, aktualizowaniu wtyczek czy wprowadzaniu nowych informacji spadają na właściciela witryny. Skutkuje to poszukiwaniem nowych programistów, którzy za opłatą przejmą prowadzenie strony.
Według mnie i wielu osób strony kodowane są lepsze oraz oferują niezrównaną wydajność, bezpieczeństwo i elastyczność. Daje to pewność, że witryna może funkcjonować długoterminowo. Wybierając tworzenie strony od podstaw, inwestujesz w rozwiązanie, które jest w pełni dopasowane do Twoich indywidualnych wymagań, a jednocześnie wolne od ograniczeń wynikających z gotowych szablonów i wtyczek. Taka strona wyróżnia się na tle konkurencji, działa szybciej, jest bardziej odporna na awarie. Co więcej, jej lekka struktura i optymalizacja zapewniają lepsze wyniki SEO.
Jaką stronę wybrać?
Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem rodzaju strony lub jesteś zaciekawiony tematem Web development zaglądaj na naszego Facebooka – umieszczamy tam różne porady, informacje na temat stron i grafik.
Wybór rozwiązania opartego na gotowym kreatorze czy szablonach może wydawać się kuszący na początku, ale w przyszłości może prowadzić do dodatkowych kosztów związanych z poprawkami, ograniczeniami funkcjonalnymi czy spadkiem wydajności. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym, unikalnym i długotrwałym rozwiązaniu, warto postawić na projekt tworzony od podstaw.
Strona kodowana to inwestycja, która procentuje przez lata i daje pewność, że nie będziesz żałować swojej decyzji. To wybór, który odpowiada na bieżące potrzeby, daje możliwość rozwoju i dostosowywania w przyszłości.
Nie spiesz się z podjęciem decyzji, porozmawiaj z firmami zajmującymi się tworzeniem stron internetowych, przeanalizuj czego potrzebujesz od swojej witryny online.
Masz pytania? Śmiało – Skontaktuj się z nami!